sobota, 21 maja 2016

Lista gór do zdobycia i szlaków do przebycia (na lata)        Jest wiele miejsc, w które chciałem się udać w przyszłości, bliższej i dalszej. Tutaj zamieszczam listę moich celów turystycznych, które będę próbował realizować. Niektóre są łatwe i wymagają tylko pojechania w dane miejsce i prostego wejścia na szczyt. Inne wymagają większej ilości czasu. Jeszcze inne poza czasem i pieniędzmi wymagają jeszcze pewnych umiejętności i kondycji.
Nie mam takich aspiracji jeśli chodzi o konkretne zabytki znajdujące się w miastach, nie interesują mnie architektoniczne smaczki z dalekich krain, ani nie mam ochoty jeść chińskiego żarcia w Chinach. Do Chin to mogę pojechać połazić po górach :) Może kiedyś zapragnę zobaczyć jakieś konkretne miasto, ale takie sprawy to raczej przy okazji pobytu w górach ogarniam :) Bo przecież interesuję się historią różnych miejsc, tylko że większym magnesem jest dla mnie jednak przyroda, niejako historię odrzucając na bok.
A gdzie Ty chciałbyś pojechać?


Szczyty górskie, które chcę zdobyć, w jakiejkolwiek formie, byle tylko być na ich wierzchołku, na niektórych byłem w cieplejszej porze roku i chciałbym je zdobyć także zimą:


1. Mitikas(2918) - najwyższy szczyt Grecji, w masywie Olimpu, prawie wlazłem tam w 2014 roku, jednak oblodzenie i brak widoczności uniemożliwiło mi dotarcie na sam szczyt.

źródło: http://www.summitpost.org/view-from-skala-to-mitikas/120707
2. Mount Blanc(4810) - najwyższy szczyt Europy według Międzynarodowej Unii Geograficznej.

źródło:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d7/Mont_Blanc_from_Punta_Helbronner%2C_2010_July.JPG 

3. Rysy (2503,zimą) - najwyższy szczyt Polski, byłem wiosną i latem, przydałoby się zdobyć go zimą od polskiej strony.

4. Kościelec(2155) - jeszcze nie miałem okazji wejść, a podobno nie jest taki łatwy.
5. Bystra (2248,zimą) - zimowe wejście na najwyższy szczyt Tatr Zachodnich nie jest takie trudne.

I udało mi się to zrobić, po drugiej próbie, 19 lutego 2017 :)
6. Elbrus - najwyższy szczyt Europy według Messnera, Bassa i środowiska wspinaczkowego.
źródło: http://i0.wp.com/moealthani.com/wp-content/uploads/2016/03/Mt_Elbrus.jpg

7. Maślak, albo Skopiec - najwyższe szczyty w Górach Kaczawskich, co do których Wikipedia ma mieszane opinie, która z nich jest wyższa. Będę musiał się tym zająć :)
źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/73/Skopiec_mit.JPG


8. Rowokół (115) - wzgórze polodowcowe, najwyższy punkt na Wybrzeżu Słowińskim.

źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8e/Rowok%C3%B3%C5%82_and_Lake_Gardno.JPG


9. Dylewska Góra (312) - wzniesienie morenowe, najwyższy punkt Garbu Lubawskiego, najwyższy punkt północnej-wschodniej Polski.

źródło: http://aprs.jestok.com/sr4dos-1/slides/PICT3826.JPG

10.Wieżyca (329) - najwyższe wzniesienie Pojezierza Kaszubskiego i całej północnej Polski.
źródło: http://zwiedzajkaszuby.pl/upload/galleries/11/g-800-600-Wieza-we-wiezycy.jpg


11. Pico del Teide (3718) - najwyższy szczyt na Teneryfie, najwyższy szczyt Hiszpanii i najwyższe miejsce na jakiejkolwiek Atlantyckiej Wyspie.

źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/Teide_a%C3%B1o_2011.jpg


12. Psiloritis,/Mount Ida/Timios Stravos (2456) - najwyższy szczyt Krety, położony w Górach Idi.
Byłem kiedyś w pobliżu tego szczytu, ale nie miałem mocy sprawczej, ani ochoty, by wejść nań z rodzicami i młodszym bratem :)

źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b7/Psiloritis3%28js%29.jpg


13. Galdhøpiggen - najwyższy szczyt Norwegii i całego Półwyspu Skandynawskiego, położony w górach Jotunheimen.

źródło: http://images.summitpost.org/original/309653.JPG

14. Howerla - najwyższy szczyt Ukrainy, w paśmie Czarnohory. Kiedyś był to Polski szczyt graniczny.

źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4d/Hoverla1.JPG

15. Moldoveanu (2544) - położony w Górach Fogaraskich, najwyższy szczyt Rumunii i całych Karpat południowych. Już mam w planach zakup mapy Gór Fogaraskich :)

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Moldoveanu#/media/File:Varful-Moldoveanu-scenery.jpg


16. Wielki Chocz(1608) - najwyższy szczyt Gór Choczańskich na Słowacji. Nie jest to jakoś szczególnie daleko, da radę zrobić w weekend, a w długi weekend to na pewno :)

źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3a/Wielki_Chocz_MF1.jpg
Szlaki, a ich zaliczenie traktuję jako przebycie ich jednym ciągiem, a nie na raty, przy kilku wyjazdach, przynajmniej większość z nich:

1. Główny Szlak Beskidzki (496km) - szlak prowadzący przez większość pasm polskich Beskidów, biegnie od Ustronia do Wołosatego, czyli od Beskidu Śląskiego aż do Bieszczad. Sporo fragmentów tego szlaku już znam, niektóre odwiedzałem wielokrotnie.

2. Główny Szlak Sudecki (440km) - szlak analogiczny do GSB, tyle że prowadzi przez pasma sudeckie. Biegnie od Świeradowa-Zdrój aż do Prudnika, czyli od Gór Izerskich aż po Góry Opawskie. Niestety, w dużej części słabo oznaczony, lub wiodący asfaltowymi drogami. Tak jak GSB, znam go, może nawet lepiej.

3. Mały szlak beskidzki (137km) - uzupełnienie GSB, wiedzie przez pasma przez niego ominięte, czyli Beskid Mały, Makowski i Wyspowy. Prowadzi z Bielska-Białej aż na Luboń Wielki. Znam jego fragment prowadzący przez Beskid Wyspowy.

4. Szlak Orlich Gniazd (164km) - wiedzie z Krakowa do Częstochowy, i przebiega w makroregionie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, po drodze mijając liczne zamki budowane w Polsce za czasów Kazimierza Wielkiego, zwane Orlimi Gniazdami, skąd nazwa.

5. Szlak Zamków Piastowskich (146km) - zielony szlak wiedzie przez 15 zamków piastowskich, od Zamku Grodno po Zamek Grodziec, czyli od Gór Wałbrzyskich, aż na Pogórze Kaczawskie. Część trasy nie wiedzie już w górach, ale i tak wydaje mi się ciekawy. Po prostu lubię zamki.

6. Zielony szlak graniczny Tłumaczów - Słonecznik (101km) -właściwie zielony dochodzi do Kotła Wielkiego Stawu, ale muszę to sprawdzić osobiście, dawno tam nie byłem. Przechodzi przez Góry Kamienne i Karkonosze. Nie do końca jest graniczny, od Przełęczy Okraj traci ten charakter. Ale uważam, że warto będzie go kiedyś przebyć.

7. Francuska Droga św. Jakuba (774km) - szlak biegnie od miejscowości Saint-Jean-Pied-de-Port do Santiago de Compostela i wbrew nazwie w 98% prowadzi przez terytorium Hiszpanii. Jak można zauważyć, szlak ten odbiega od reszty na tej liście. Główną przeszkodą przy jego pokonaniu będzie chyba czas i pieniądze, ale możliwe że kiedyś uda mi się zrealizować ten cel :)Mam nadzieję na realizację tych celów, pewnie też dopiszę jakieś kolejne w miarę realizowania poprzednich.  Może pojawią się też inne kategorie w tym wpisie, czas pokaże.